Windy dla samochodów – Dlaczego dźwigi samochodowe zyskują na popularności w Polsce?

Winda samochodowa do garażu podziemnego w Polsce to nowość. Choć montaż windy dla samochodów jeszcze do niedawna był kojarzony z luksusem widywanym za granicą, to obecnie na krajowym rynku dostępnych jest wiele różnych typów dźwigów i platform do przewozu samochodów. Co więcej, niektóre windy dla samochodów mogą być używane zarówno w budynkach komercyjnych, jak i w nieruchomościach prywatnych. Sprawdźmy więc, jak działają windy dla samochodów i dlaczego dźwigi garażowe zyskują na popularności w Polsce?

Winda samochodowa garażowa — co to jest?

Winda dla samochodów – tak potocznie nazywany jest dźwig do przewozu pojazdów, a inne określenia tego urządzenia, które zapewne większość z nas słyszała, to m.in.: winda parkingowa, winda garażowa czy platforma samochodowa. Ten typ dźwigu zwiększa przestrzeń parkingową, umożliwiając przewóz auta w dół, na poziom “pod ziemią” i z powrotem “na górę”. Mocna, trwała kabina, wzmocniona podłoga i progi drzwi windy umożliwiają transport nawet największych samochodów osobowych, w tym potężnych amerykańskich SUV-ów.

Winda do przewozu samochodów to rodzaj dźwigu towarowo-osobowego o napędzie hydraulicznym, którego wyróżnikami są m.in.: napęd bezpośredni 1:1, duży rozmiar kabiny i niezwykle mały wymiar szybu dźwigu w stosunku do wielkości kabiny. Te modyfikacje są spowodowane tym, że kabina dźwigu samochodowego nie może “zapaść” się, gdy wjeżdża do niej auto. Co więcej, kabina musi pomieścić nie tylko przewożony pojazd, ale powinna mieć też przestrzeń, aby po wjechaniu do niej i otwarciu drzwi auta, pasażerowie mogli swobodnie opuścić pojazd.

W Polsce, windy dla samochodów mogą mieć udźwig 5000 kg i osiągać wysokość podnoszenia nawet 20 metrów. Zazwyczaj dźwigi te są standardowo wyposażone w wychylne, 1-skrzydłowe drzwi przystankowe, a w dodatkowo montowanych układach znajdują się m.in.: system ułatwiający parkowanie w kabinie, system oświetlenia informujący o dostępności windy i czujniki ruchu, które wyłączą windę, jeśli zostanie wykryty ruch w pobliżu urządzenia podczas jego pracy.

Dźwigi samochodowe — jak działają?

Winda samochodowa została zaprojektowane do przenoszenia pojazdów w pionie i działa na tej samej zasadzie jak każdy inny dźwig, tzn. kabina windy porusza się w szybie. W Polsce, najczęściej dźwigi samochodowe obsługują wielopoziomowe parkingi naziemne i podziemne, ale winda garażowa instalowana jest też na terenie nowoczesnych osiedli mieszkaniowych, w hotelach, w salonach samochodowych i w prywatnych rezydencjach. Montaż windy samochodowej w budynku, w porównaniu z budową typowego zjazdu, pozwala na zaoszczędzenie nawet 9 miejsc parkingowych i to tylko na jednej kondygnacji. 

Windę samochodową obsługuje się na tej samej zasadzie jak dźwig osobowy lub towarowy, bo podczas opuszczania lub podnoszenia się platformy jest możliwość pozostania kierowcy i pasażerów w samochodzie. Do wezwania dźwigu służy zewnętrzna kaseta wezwań, a po wjechaniu autem do kabiny i wyłączeniu silnika pojazdu należy wybrać poziom na kasecie dyspozycji. Następuje wówczas zamknięcie drzwi windy i start dźwigu. Po osiągnięciu wybranego poziomu, drzwi windy się otwierają i po włączeniu silnika pojazdu możliwy jest wyjazd auta z kabiny na wybrany poziom. 

Warto dodać, że winda samochodowa to bezpieczne urządzenie, bo posiada wiele nowoczesnych mechanizmów czuwających nad bezpieczeństwem przejazdu. Co więcej, zgodnie z wymogami prawnymi w Polsce każdy dźwig przewożący ludzi, niezależnie od tego, czy przewozi tylko ludzi, czy też pasażerów i towary, tak jak winda parkingowa, podlega dozorowi UDT.

Dlaczego dźwigi garażowe zyskują na popularności w Polsce?

Z jakiego powodu montaż windy samochodowej jest coraz popularniejszy w Polsce? Odpowiedź na to pytanie jest prosta! W miarę jak Polska staje się coraz bardziej zurbanizowana, a centra miejskie z każdym dniem rozrastają się, przestrzeń w polskich miastach staje się coraz droższa i bardziej poszukiwana. Znalezienie sposobów na zwiększenie pojemności obiektów, takich jak parkingi w wieżowcach i w centrach handlowych jest dziś bardzo ważne. 

Obecnie w 2022 roku, niezależnie od rosnących cen gruntów i wzrostu ograniczeń przestrzennych, wiele firm chce zapewnić swoim klientom szybkie i wygodne parkowanie. Jednocześnie, wiele osób w Polsce, budując nowe domy, chce mieć miejsce na zaparkowanie kilku samochodów, ale nie ma działki, która pomieściłaby wolnostojące garaże. Aby rozwiązać ten problem, architekci i niektórzy deweloperzy coraz częściej wykorzystują nowoczesne i wypróbowane na świecie rozwiązanie – garaże podziemne w piwnicy i platformy samochodowe.

Podsumowanie:

Windy dla samochodów, do ich przewozu, to z pewnością doskonała opcja na zwiększenia przestrzeni i pojemności parkingów wielopoziomowych lub nowych nieruchomości, które wymagają parkowania dużej ilości pojazdów osobowych, ale inwestorzy nie mają wokół budynku potrzebnego terenu. Warto też pamiętać, że na rynku nieruchomości, windy samochodowe zwiększają wartość domu i są bardzo poszukiwanym urządzeniem dla wielu nabywców.